Limon Budama Nasıl Yapılır?
24 Temmuz 2024

Limon Budama Nasıl Yapılır?

Limon Budama

Limon, turunçgiller ailesinin ekşi bir üyesidir ve hem doğada hem de saksıda yetiştirilebilir. Her iki durumda da limon ağacının düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Saksıda yetiştirilecek limon ağacı, evinizi süslerken aynı zamanda size meyve de verebilir. Bu nedenle, uygun bir yetiştirme ortamı hazırlamanız önemlidir. Limon ağacını tohumdan veya fidandan yetiştirebilirsiniz. Limon ağacının bakımı genellikle kolaydır; su, güneş ve toprak gibi temel ihtiyaçları doğru koşullarda sağlandığında, küçük, sarı ve ekşi meyveler veren bir ağaca sahip olabilirsiniz.

Budamanın Önemi

Limon yetiştiriciliğinde kaliteli ve bol ürün alabilmek için çeşitli bakım işlemlerinin yanı sıra her yıl düzenli olarak budama yapılması gereklidir. Budama yapılmayan limon ağaçlarında:
 • Taç düzensiz çıkar.
 • Fazla verim nedeniyle dallar kırılır.
 • Küçük ve kalitesiz limon yetişir.
 • Sık dallanma sonucu iç kısımdaki dallar ışık alamaz.
 • Kısa zamanda limon verimi düşer.

Bu nedenle limon ağacı budama, meyvecilikte kârlılığı artırmak amacıyla yapılması gereken en önemli bakım işlemlerinden biridir. Budama işlemi, dal kesme, dal eğme, dal seyreltme, uç alma ve dalların açılarının genişletilmesi veya daraltılması gibi çeşitli işlemleri içerir. Bu işlemler çeşitli amaçlar için yapılmaktadır, örneğin:
 • Fidan dikimi sırasında kök ve gövde arasındaki dengeyi sağlamak.
 • Ağaçlara istenilen şekli vermek.
 • Şekli oluşturulmuş ve verime yatmış olan ağaçlarda verilmiş şekli korumak.
 • Ağaçlarda meyve verimiyle sürgün oluşumunu dengelemek.
 • Dal çıkarmayla meyve seyreltmesi yapmak.
 • İyi bir taçlandırma yaparak ağacın iç kısımlarının ışık almasını ve havalanmasını sağlamak, bu kısımlardan da meyve almak.
 • Dal kırılma ve sarkmalarını azaltmak.

Budama Zamanı ve Yöntemleri

Limon ağaçları farklı boylarda olabilirler. Bodur ağaçlar yaklaşık 3 metreye kadar ulaşabilirken, standart ağaçlar 4.6 metreye kadar büyüyebilir. Hangi boyda olursa olsun, limon ağacının nasıl budanması gerektiğini bilmek önemlidir. Budama işlemi sonucunda ağacın merkezi açılacak, güneş ışığını daha iyi alacak ve spreyleme işlemi daha kolay hale gelecektir. Ayrıca budama, dalların kuvvetini artırır ve meyveleri daha iyi destekler.

Limon ağaçlarında budama işlemi genellikle kış dinlenme döneminde, havanın çok soğuk olmadığı zamanlarda yapılır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde kışın çok soğuk olmayan yerlerde sonbahar mevsiminde, ağaçlar yapraklarını döktükten sonra budama işlemine başlanır. Kış sonunda ağaçlar uyanıncaya kadar budama işlemi devam edebilir. Budama, kaliteli çiçek açmasını ve meyve alınmasını olumlu yönde etkiler.

Gençleştirme Budaması

Genç limon ağaçları, taçsız olarak düz bir fidan halinde dikilir. İlk yıllarda, gövdeden çıkan yan dallara dokunulmaz; sadece kök boğazından çıkan sürgünler temizlenir. Limon ağaçlarının kısa boylu ve kısa dallı olmaları, erken ve bol meyve verimini olumlu etkiler. Gençleştirme budaması, limon ağaçlarında yeniden kuvvetli sürgünler oluşturarak yeni bir taç teşkil edilmesi amacıyla yapılır. Bu şekilde limon ağacının verimi artırılır ve meyvelerin kalitesi yükseltilir. Yaşlanmış ve ölmeye yüz tutmuş limon ağaçlarında gençleştirme budaması yapılamaz.

Gençleştirme budamasında, limon ağacının budamaya karşı dayanma derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. İlk olarak kurumuş dallar, sıklaşmış ve birbirine binmiş dallar kesilir. Geri kalan dallarda ise kısaltma budaması yapılarak limon ağacının tacı küçültülür ve yeniden kuvvetli sürgünlerin oluşumu sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Limon Saça İyi Gelir mi?

Limon Saça İyi Gelir mi?

Elma Sirkesi ve Limon

Elma Sirkesi ve Limon

Feridun Kunak Limon Sirkesi

Feridun Kunak Limon Sirkesi

Limon Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Kekiği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Limon Çamının Özellikleri

Limon Çamının Özellikleri

Yüze Limon Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yüze Limon Sürmek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon ile Saç Açma Yolları

Limon ile Saç Açma Yolları

İshale Ne İyi Gelir Kahve Limon?

İshale Ne İyi Gelir Kahve Limon?