Limon Çamının Özellikleri
15 Mayıs 2024

Limon Çamının Özellikleri

Limon çamı, son derece güzel bir görünümü olan bir bitkidir. İnsanlar tarafından birçok amaçla yetiştirilen limon çamı genellikle seralarda belli bir boyuta ulaşana kadar yetiştirilerek satışa sunulmaktadır. Limon çamının bir diğer adı ise servidir. Servilerin en büyük özelliği son derece hafif olmasıdır. Limon çamının dişisi ve erkeği olmak üzere iki farklı çeşitlerde bulunsa da aslında insanlar tarafından çok fazla ayırt edememektedir. Fakat erkek limon çamlarında genellikle daha uzun boylarda olması ile farklı özellikle göstermektedir. Dişi limon çamları ise genellikle karşılıklı dizilen taç yaprakları ile üzerinde bulunan çok sayıda kozalak pullarından oluşmaktadır. Bu özellikleri ile hem dişi olan limon çamı hem de erkek olan limon çamı birçok insanın sevdiği ve güzel görünüm sahip olan bir bitkidir. Birçok zaman süs amacı ile yetiştirilen limon çamına birçok alanda rastlamak mümkündür. Özellikle peyzaj mimarlığında çokça kullanılmakta olan limon çamı, aynı zamanda diğer ağaçlandırmalarda da son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Sadece ülkemizde değil diğer dünya ülkelerinde de son derece yaygın olarak dağlardaki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde çokça rastlanan limon çamı, güzel görüntüsünün yanı sıra gölgelendirme işlemlerinde de oldukça etkili olabilmektedir. Bunun için limon çamı evlerin önlerine de hem estetik açıdan hem de gölge oluşturmak açısından oldukça faydalıdır.

Limon Çamının Özellikleri Nelerdir?
  • Limon çamının diğer bitkilerden çok büyük farkları bulunmaktadır. Limon çamı yanı servi çamları genellikle estetik olarak güzelleştirilmek istenen bahçelerde kullanılarak istenilen amaca uygun olan bir çam türüdür. Bu nedenle parklarda ve diğer gezi alanlarında limon çamı bitkisi kullanılmaktadır.
  • Limon çamının en büyük özelliklerinden biri de tabi ki çok hızlı büyüyen ve oldukça sağlam olan bir bitki olmasıdır. Bu özelliği ile limon çamı bazen ahşap malzemelerin yapımında çokça kullanılan ve birçok zaman istenilen kalite ulaşabilen bir bitkidir. Hızlı büyüme özelliği ise bu çamın yetiştirilirken göstermiş olduğu en iyi özelliğidir. Çünkü yaklaşık olarak üç senede gölge oluşturacak bir yapıya ulaşabilen bu mükemmel ağaç, yerini sevdiğinde ve gerekli bakımları yapıldığında çok hızlı büyüyerek istenilen amacı tamamlar.
  • Limon çamı adını aslında bu bitkinin görünüşünden almıştır. Tabi ki bu bitki limona benzememektedir, Fakat renginin parlak sarı yani limon sarısı olması nedeni ile bu ağacın adına genel olarak limon çamı denilmiştir. Bir diğer adı ile limon servi parlak bir sarı renge sahip olduğu için farklı bir görünümü bulunmaktadır. Bu durum ise bu bitkiye mükemmel bir görünüm katmaktadır.
  • Genellikle bir metre ara ile dikilen limon çamı birçok zaman bir sınır belirlemede kullanılmaktadır. Bu çamlar hem estetik güzelliği nedeni ile hem de özellikleri nedeni ile oldukça yaygın bir bitki türüdür.
Limon çamı bazı yerlerde çitler yerine dikilir ve tabi ki bu uygulamadan son derece olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Limon çamı, genellikle bahçe makasları ile çok kolay bir şekilde şekil verilebilen bitkilerden olduğu için birçok alanda bu çam bitkisi kullanılır ve farklı şekiller verilerek ortama dekor verilebilir. İşte bu özelliği ile toplu işletmelerde bu çamlar çokça kullanılmaktadır. Limon çamı, kış aylarında tam olarak yapraklarını dökmez ve herhangi bir kirletme durumuna neden olmaz. Bu nedenle çok büyük bakım gerektirmez. Çamların genel özelliği olarak çok fazla su istememesi durumu da yine bu çamın bakımını zorlaştırmaz.

Limon Çamı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limon Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Limon Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Limon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dondurulmuş Limonun Faydaları ve Kullanımı

Dondurulmuş Limonun Faydaları ve Kullanımı

Limonla Saç Açma Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limonla Saç Açma Hazırlanışı ve Uygulanışı

Limon Diyeti Nasıl Yapılır?

Limon Diyeti Nasıl Yapılır?

Güncel

Limon ile Saç Açma Yolları

Limon ile Saç Açma Yolları

Limon Şekeri Düşürürmü?

Limon Şekeri Düşürürmü?

Evde Limon Ağacı Yetiştirmek

Evde Limon Ağacı Yetiştirmek

Limon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Çamının Özellikleri

Limon Çamının Özellikleri

Gebelikte Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Limon Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yağı Zayıflatırmı

Limon Yağı Zayıflatırmı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6